Szalunki ścienne na budowie

Szalunki ścienne na budowie

SZALUNKI ŚCIENNE NA BUDOWIE

Do budowy każdego domu potrzebujemy różnych rodzajów szalunków. Możemy podzielić je na stropowe, na które wylewa się stropy (składają się głównie z płyt szalunkowych, stempli budowlanych, trójnogów, głowic krzyżowych i dźwigarów H20) oraz ścienne.

Szalunki ścienne to wygodne narzędzie do łatwego i szybkiego wykonania stóp, ław fundamentowych, ścian piwnic, klatek schodowych, szybów windowych, kolumn i słupów a nawet ogrodzeń.

Można podzielić je na lekko gabarytowe i średnio gabarytowe – ze względu na ich ciężar oraz rodzaje zadań, do których są przeznaczone.

Szalunki lekko gabarytowe można montować ręcznie, bez użycia dźwigu czy podnośnika HDS – co znacznie zmniejsza koszty budowy. Dotyczy to lekkich systemów takich jak LBox czy MBox. Płyty szalunkowe można łączyć i nawet przy użyciu lekkiego systemu może powstać ściana o wysokości 3-4m.

Dla dużych obiektów i wysokich ścian monolitycznych można zmontować zespoły płyt szalunku na placu budowy i ustawiać je przy pomocy dźwigu. Robi się to za pomocą zawiesi i haków transportowych. Idealnie nadają się do tego cięższe systemy takie jak FrBox czy DBox występujące również w dużych rozmiarach (m.in. 3,30 x 2,40). Umożliwiają szybkie zaszalowanie dużych powierzchni. Wysoka nośność parcia betonu, którym charakteryzują się płyty szalunku (do 80 kN/m2) pozwala zalewać betonem ściany powyżej 6m.

Obecne trendy w budownictwie sprawiają, że deski szalunkowe odchodzą w zapomnienie na rzecz lekkich systemów oraz systemów opartych na płycie trójwarstwowej 3S o grubości 27mm. Przy minimalnym zaangażowaniu ludzi można wykonać bardzo ekonomicznie np. ścianę lub kolumnę. Wprowadza to sporo oszczędności na budowie.

Systemy, o których mowa (LBox, MBox, FrBox, DBox) są kompatybilne z innymi systemami powszechnymi na rynku. System MBox jest kompatybilny z systemem Teko. System DBox łączy się z Peri Domino. System FrBox pasuje do Doka Framax. Kompatybilność ta pozwala na łączenie płyt jednego systemu z płytami innych systemów. Dzięki temu łatwo uzupełniać brakujące elementy bez potrzeby kupowania wszystkich elementów systemu.

Wyżej wymienione systemy szalunkowe zaprojektowane są tak, by zminimalizować czas montażu i sprawić by był on wyjątkowo łatwy. Pomaga w tym osprzęt szalunkowy taki jak: wstawki kompensacyjne, zamki (śrubowe, klinowe, kombi i narożne), rygle, napinacze, wypory pionujące, ściągi, nakrętki, dystanse i inne.

Firma Boguc Construction to firma z wieloletnimi tradycjami, która doradza, sprzedaje i wypożycza wszystkie rodzaje szalunków. Z bogatą ofertą szalunków, rusztowań i innych sprzętów budowlanych można zapoznać się na jej stronie internetowej www.boguc.eu.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *