Piękny ogród to z pewnością duma jego właścicieli. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wyhodowanie dorodnych kwiatów i zdobnych krzewów kosztuje wiele wysiłku. To także kwestia odpowiedniego zaplanowania nasadzeń i ich codziennej, żmudnej pielęgnacji.
Kwiaty do ogrodu dla początkujących – jakie wybrać?
Kiedy zaczynamy planować układ i wygląd naszego ogrodu, musimy podejść do tego systematycznie. Oczywiście najłatwiej jest skorzystać z porad eksperta, jednak i samemu można zaplanować układ i rodzaj nasadzeń. Przede wszystkim, jeśli zastanawiamy się jakie kwiaty do ogrodu wybrać, musimy brać pod uwagę nasze doświadczenie. Osoby początkujące w sztuce ogrodnictwa powinny postawić na:
- kwiaty jednoroczne, które łatwo się przyjmują, a wysiewa się je co rok (więc nawet jeśli popełnimy błąd, potem można go naprawić) – są to aksamitki, cynie, astry,
- kwiaty cebulowe jak lilie,
- kwiaty czy byliny mało wymagające – słoneczniki, jeżówki, bzy.
Oczywistym jest, że mając własny ogród, chcielibyśmy od razu go ukwiecić, ale musimy się powstrzymać i mierzyć siły na zamiary. Z sadzeniem róż czy begonii warto poczekać, aż nabierzemy wprawy. Tak samo z kwiatami wieloletnimi – są one droższe i raz zasadzone powinny pozostać na swoim miejscu.
Nasłonecznienie – nie można go pominąć
Kupując po raz pierwszy kwiaty do ogrodu, musimy mieć na uwadze najważniejszą rzecz – nasłonecznienie. Niektóre kwiaty bowiem uwielbiają mocne słońce, inne zaś doskonale rozwiną się w półcieniu. Dobierając roślinę do ekspozycji światła zapewnimy jej idealny wzrost – a sobie łatwą uprawę. Do stanowisk cienistych lub półcienistych wybierajmy więc:
- azalie, które świetnie czują się np. pod drzewami
- dąbrówkę rozłogową, która jest bardzo odporna na mrozy i nie wymaga pielęgnacji
- fiołki – rosną one nawet w najbardziej cienistych miejscach
Do miejsc bardzo nasłonecznionych wybierzmy zaś:
- rozchodnik – roślinę o pięknych liściach, której niestraszna jest sucha gleba
- płomyki, które w słońcu będą kwitły nam wiele lat
Co zaś jeśli chcemy posadzić kwiaty tam, gdzie mamy raz cień, raz słońce? Nie jesteśmy na szczęście skazani na niepowodzenie, istnieje wiele łatwych w uprawie odmian kwiatów, które doskonale poradzą sobie w takich warunkach. Są to między innymi begonie z pięknymi, obfitymi kwiatostanami, przebiśniegi, które wyrosną właściwie wszędzie oraz jedna z najłatwiejszych w uprawie kwiatów – irysy. Żadne z nich nie wymagają specjalnej gleby ani pielęgnacji.
Dorodne kwiaty są prawdziwą ozdobą ogrodu. Jak widać, nie trzeba wcale specjalistycznej wiedzy czy wielkiego doświadczenia, aby cieszyć się kwitnącymi cudami natury. Wystarczy tylko odrobina rozsądku i odpowiednie dobranie roślin pod swoje umiejętności oraz możliwości.