Nie ulega wątpliwości, że każdy powinien dbać o swoje otoczenie, zarówno w domu, w pracy, jak i na wakacjach. Dbałość o środowisko naturalne jest korzystna nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń. Aby wcielić dobre postanowienia w czyn, warto zacząć od powtórnego wykorzystywania materiałów różnego przeznaczenia. Ja łatwo się przekonać, nawet podczas remontu domu czy mieszkania można być ekologicznym. Zamiast zatem kupować fabrycznie nowe materiały, można wykorzystać to, co już jest. Jednym z takich rozwiązań jest cegła na ścianę w Twoim mieszkaniu.
Czym jest cegła na ścianę z rozbiórki?
Stara cegła najczęściej pochodzi z rozbiórki starych budynków, które mogły stanowić zagrożenie dla otoczenia. Materiał ten, w bardzo dużej ilości, może być z powodzeniem wykorzystany na wiele różnych sposobów. Służy między innymi do zdobienia fasady domów, do wznoszenia przybudówek, a także do ozdabiania pomieszczeń. Oryginalna cegła na ścianę, w odpowiedniej oprawie prezentuje się naprawdę rewelacyjnie, a przy tym doskonale izoluje wnętrze, zarówno akustycznie jak i termicznie. Cegłę z rozbiórki można pozostawić w naturalnej postaci albo pomalować ją zwykłą farbą do wnętrz. Możliwości są niemal nieograniczone, wystarczy nieco kreatywności i niskim nakładem kosztów można stworzyć wyjątkowe aranżacje, które zachwycą zarówno gości, jak i domowników.
Cegła na ścianę – rodzaje i kolory
Ze względu na ogromny wybór kolorów i faktury, cegła na ścianę to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów wykończeniowych. Z powodzeniem można kupić tradycyjne cegły czerwone, ale nie brakuje płytek w innych odcieniach. Cała paleta barw obejmuje niemal wszystkie kolory od bieli zaczynając, a kończąc na czerni. Dobrej jakości cegła na ścianę może mieć oryginalny odcień lub taki, który jest wynikiem nalotów, albo uszkodzeń materiału, sprawdź na https://e-ceglanafantazja.pl/ . Stare cegły formowane ręcznie mają najczęściej przenikające się barwy, a także wspaniałą dekoracyjną fakturę uzyskaną poprzez zastosowanie dodatków mineralnych.
Dobrej jakości cegła na ścianę – czyli jak rozpoznać oryginał?
Najbardziej tradycyjnym sposobem, aby sprawdzić jakość materiału murarz uderzał kiedyś cegłą o cegłę albo stukał w cegłę młotkiem. Jeżeli cegła wydawała lekko “dzwoniący” dźwięk wówczas uważana była za materiał solidny i trwały. Można także cegły na ścianę rzucić na ziemię, aby sprawdzić, czy się kruszy lub rozsypuje. Warto zatem kupić kilka cegieł na próbę i poprosić o sprawdzenie doświadczonego murarza, który wyda werdykt.
Jak murować cegłę na ścianę?
Rozbiórkowa cegła na ścianę powinna być murowana z użyciem zwykłej zaprawy murarskiej. Zwykle robi się to na tradycyjną szeroką spoinę. W zależności od stylu ściany, może być ona nierówna lub lekko wyrównana. Spoiny bywają wklęsłe albo dokładnie wyrównane z licem ściany. Do spoinowania najczęściej wykorzystuje się tę samą zaprawę, która została użyta do klejenia płytek.